Chciałbyś wypromować swój biznes? DODAJ SWOJA OFERTĘ ZA DARMO!

ZALOGUJ
Sale marzeń

Ślubne zwyczaje na całym świecie - ciekawostki (2014-07-21 12:27:00)

 
  • cos niebieskiego1 001

Dziś opowiem co nieco na temat zwyczajów oraz symboli ślubnych na całym świecie. Niektóre z nich są niezwykle zaskakujące...

 

Jak to było kiedyś?

 • Fraza "coś starego, coś nowego, coś pożyczonego, coś niebieskiego" symbolizuje kolejno ciągłość, optymizm na przyszłość, pożyczone szczęście, wierność.

 

 • Welon Panny Młodej tradycyjnie symbolizuje młodość i dziewictwo. Welon miał także chować Pannę młodą przed zazdrosnymi duchami.
  W przeszłości, welony mógł być koloru czerwonego, niebieskiego lub żółty (kolor Hymena, greckiego boga małżeństwa). Nowoczesny biały welon stał się popularny w epoce wiktoriańskiej, jako symbol czystości i skromności.

źródło: Pinterest

 • W wielu kulturach, w przeszłości Pan Młody z pomocą przyjaciół, porywał swoją wybrankę, która następnie była odprowadzana na  ślub przez drużbę. Natomiast przy ołatarzu Pan Młody zawsze stawał  po prawej stronie Narzeczonej, aby jego prawa ręka była gotowa do walki, i np. obrony przed zazdrosnym rywalem. Obecnie również coraz częściej organizuje się porwania - królewskie skojarzenia z bajkowymi weselami księżniczek robią swoje. Istnieją już nawet firmy, które porwaniami zajmują się profesjonalnie. Najczęściej porywana jest panna młoda (choć zdarzają się już porwania Panów), następnie zostaje dowieziona na salę weselną przez oprawców. (Jakby tego dnia było mało emocji).


 

Symbole

 • Małe druhny tradycyjnie rzucają płatki kwiatów na drodze Panny Młodej do ołatarza, co prowadzi ją do słodkiej i obfitej przyszłości.

www.vponsalewedding.co.uk

 • Rzucanie ryżu na weselach jest symbolem płodności, dobrobytu i hojności. W niektórych krajach Panna Młoda może nawet mieć na sobie snopy zboża. Jednak wiele kościołów i nowoczesnych miejsc na wesele zniechęca do rzucania ryżem, ponieważ może to być śmiertelne dla ptactwa, które go je. Może dlatego Czesi według tradycji zamiast ryżem, obsypują Panną Młodą zielonym groszkiem.

www.weddingguideasia.com

 • Przenoszenie Panny Młodej przez próg zaczęło mieć swoją tradycję jeszcze za czasów rzymskich. Wierzono, że na progu czają się złe duchy, a potknięcie Panny Młodej odbierane było za zły omen. Dlatego Pan Młody, aby ochronić swoją żonę, przenosił ją nad progiem. Obecnie przenoszenie przez próg symbolizuje zmianę, jaka zachodzi w życiu pary młodej i wyjście z rodzinnego domu do swojego własnego, nawet jeśli symbolicznie - jednak obecnie większość par mieszka ze sobą przed ślubem. Jest to także zmiana z dziecka  w żonę i odpowiedzialność za drugą osobę.

 

Tymczasem w USA...

 • Las Vegas jest najczęstszym miejscem zawierania małżeństw (ponad 100.000 wesel w roku). Następne są Hawaje z 25000 weselami w roku. Dziwicie się? Ja wcale :)

 • W Stanach Zjednoczonych nie ma prawa czy nakazu religijnego, który mówi, że panna młoda powinna nosić nazwisko męża. Nie mniej jednak około 70% Amerykanów zgadza się, że panna młoda powinna zmienić swoje nazwisko.
   

 

Inne kultury

 • Beduińskie dziewczyny często zaczynają szyć suknie ślubne, gdy kończą 9 lat, natomiast prace nad nią kończą między 14 a 15 rokiem życia.

 

 • Greckie Panny Młode chowają kostkę cukru do sukni ślubnej, wierząc, że przyniesie to słodycz całemu małżeńskiemu zyciu.

 

 • W Indiach Panna Młoda, zanim poślubi swojego wybranka, bierze ślub z drzewem. Robi się tak ze względu na wiarę w to, że nad kobietami ciąży fatum, że ich mąż umrze młodo. Po takich zaślubinach drzewo jest uroczyście niszczone i dzięki temu czar pryska! 

 

 • W Kenii mężczyzna przez pierwszy miesiąc po Ślubie ma obowiązek nosić kobiece ubrania, żeby uświadomić sobie, jak  trudno jest być kobietą. Nie wiem, czy to go przekona, ale zawsze warto próbować :)

 

 • W Finlandii wspólna sauna na dzień przed ślubem to rytuał. Razem z Panną Młodą do sauny udaje się także jej matka i druhny.

źródło: www.shopalike.pl/wedding


 

Co sądzicie o takich tradycjach? Istnieją jeszcze bardziej zwariowane, więc jeśli macie ochotę się podzielić... zapraszam :)


Autor: Olga Kołodyńska

 

Rytuał przenoszenia panny młodej przez próg sięga czasów rzymskich. Wtedy to za zły omen uważano potknięcie się świeżo upieczonej mężatki przy przechodzeniu przez drzwi. W niektórych krajach wierzono, że pod progiem czają się złe duchy i pan młody musi ochronić przed nimi swoją wybrankę, unosząc ją nad progiem w ramiona. Próg posiadał poza tym magiczną siłę: był granicą między światem zewnętrznym, a zaciszem domowym - See more at: http://fajnewesele.pl/bank-pomyslow/przenoszenie-przez-prog#sthash.Wv4k02g0.dpuf
Rytuał przenoszenia panny młodej przez próg sięga czasów rzymskich. Wtedy to za zły omen uważano potknięcie się świeżo upieczonej mężatki przy przechodzeniu przez drzwi. W niektórych krajach wierzono, że pod progiem czają się złe duchy i pan młody musi ochronić przed nimi swoją wybrankę, unosząc ją nad progiem w ramiona. Próg posiadał poza tym magiczną siłę: był granicą między światem zewnętrznym, a zaciszem domowym. - See more at: http://fajnewesele.pl/bank-pomyslow/przenoszenie-przez-prog#sthash.Wv4k02g0.dpuf
Rytuał przenoszenia panny młodej przez próg sięga czasów rzymskich. Wtedy to za zły omen uważano potknięcie się świeżo upieczonej mężatki przy przechodzeniu przez drzwi. W niektórych krajach wierzono, że pod progiem czają się złe duchy i pan młody musi ochronić przed nimi swoją wybrankę, unosząc ją nad progiem w ramiona. Próg posiadał poza tym magiczną siłę: był granicą między światem zewnętrznym, a zaciszem domowym. - See more at: http://fajnewesele.pl/bank-pomyslow/przenoszenie-przez-prog#sthash.Wv4k02g0.dpuf
Tags: wesele, ślub
  
Wystaw opinię