Chciałbyś wypromować swój biznes? DODAJ SWOJA OFERTĘ ZA DARMO!

ZALOGUJ
Sale marzeń

Dlaczego warto zatrudnić dwóch fotografów do uwiecznienia ślubu? (2013-03-14 12:14:00)

 
  • dwoch fotografow 10

Dlaczego warto zatrudnić dwóch fotografów

do uwiecznienia ślubu?


Ślub, wesele oraz inne wydarzenia z nimi związane postrzegane są jako jedne z najważniejszych i najpiękniejszych momentów życia każdej Pary - już małe dziewczynki marzą o śnieżnobiałej sukience i bajkowej ceremonii, nie zapominając o przystojnym mężu. Jest to niewątpliwie powód, dla którego przygotowania przedślubne rozpoczynają się z kilkuletnim wyprzedzeniem, a głowy przyszłych Nowożeńców zaprzątają rozmyślania nad: miejscem ceremonii i wesela, wyborem obrączek, sukni, menu, fryzjera, kosmetyczki, orkiestry lub DJ-a, a nawet koloru serwetek... :-) ważną kwestię stanowi również wybór fotografa - a może dwóch?

 W kilku poniższych przykładach postaramy się pokazać możliwości, jakie daje fotografowanie w duecie, prócz oczywistej pewności, że żaden istotny moment nie zostanie pominięty, gdy np. przed obiektyw w kluczowym momencie wskoczy barczysty wujek Pana Młodego :-)


PRZYGOTOWANIA ŚLUBNE

W dniu ślubu w domach przyszłych Nowożeńców panuje wielkie zamieszanie - Pani Młoda zaczyna przygotowania zwykle bladym świtem odwiedzając fryzjerkę, kosmetyczkę... w końcu ubierając wymarzoną białą suknię. Przygotowania Pana Młodego, mimo iż niemniej ważne, trwają zdecydowanie krócej, a ich kluczowym elementem jest założenie odświętnego garnituru. Oczywiście nie stanowiłoby problemu znalezienie chwili na sfotografowanie obu tych wydarzeń, gdyby nie to, że miejsca przygotowań znajdują się na przeciwległych końcach miasta, czy nawet w sąsiednich miejscowościach. Na szczęście pracując w zespole łatwiej się wtedy "rozdwoić".

Mimo, że czas przygotowań Panny Młodej jest o wiele dłuższy, również u jej wybranka nie ma chwili na odpoczynek - "wolne" minuty warto poświęcić na sfotografowanie detali - obrączek, bukietu, spinek itd.


CEREMONIA ZAŚLUBIN

Akt zawarcia małżeństwa jest najbardziej formalną częścią całego dnia ślubu, zaś fotografowanie w tym czasie rządzi się nieco innymi prawami niż podczas pozostałych wydarzeń ślubnych. Niezależnie od tego, czy jest to ślub kościelny czy cywilny - Państwo Młodzi wkraczają na miejsce ceremonii jako Narzeczeni, bu opuścić je jako Małżeństwo. Dla wielu osób jest to głębokie przeżycie - bardzo ważnym jest więc, aby fotograf był w tym czasie niemalże niewidoczny.

Równoczesna praca dwóch fotografów pozwala zająć przeciwległe pozycje, dzięki czemu możliwe jest utrwalenie emocji malujących się na twarzy zarówno Panny Młodej, jak i Pana Młodego, bez zbędnego przemieszczania się w trakcie ceremonii. Analogicznie tylko w takiej sytuacji możliwe jest zarejestrowanie wejścia Panny Młodej z pięknym trenem ciągnącym się po ziemi, widzianego z balkonu świątyni oraz jednocześnie spojrzeń Narzeczonych, widzianych przez drugiego fotografa, zajmującego miejsce tuż obok Pana Młodego czekającego przy ołtarzu.

Mimo, iż Państwo Młodzi stanowią główny punkt zainteresowań fotografów oraz zgromadzonych, dla opowiedzenia pełnej historii niezbędne są również ujęcia wzruszonych gości, zaciekawionych lub rozbawionych dzieci oraz detali pięknie przystrojonego miejsca ceremonii. Kiedy jeden z fotografów nieprzerwanie obserwuje uczucia i gesty świeżo upieczonych Małżonków, drugi może z powodzeniem skierować swoją uwagę na poboczne wydarzenia, poszukując ciekawych kadrów.

ŻYCZENIA

Tuż po ceremonii ślubnej, gdy przychodzi pora na życzenia, praca w duecie również okazuje się przydatna. Najbardziej prozaicznym powodem jest to, iż goście, często bardzo zaaferowani, po złożeniu życzeń ciągle pozostają przy Nowożeńcach, "wchodząc w kadr", a wręcz go wypełniając :-) Ujęcia drugiego fotografa przychodzą wówczas z pomocą, a Para Młoda, po latach, na spokojnie może wrócić do wzruszających życzeń najbliższych. Często również ujęcia "z dwóch stron" świetnie układają się w zabawną historię.

PRZYJĘCIE WESELNE

Wesele stanowi najdłuższą część ślubu, w trakcie której ilość nieprzewidzianych momentów nie zna granic, stąd niezbędna wydaje się umiejętność "bycia zawsze i wszędzie". Pierwszy taniec Nowożeńców jest zazwyczaj efektem świetnie przemyślanych i wytrenowanych układów tanecznych - bardzo ważna jest więc możliwość wykonania jednocześnie zbliżeń oraz szerokich ujęć, gdzie Para Młoda staje się elementem większej kompozycji.
Kiedy zabawa trwa w najlepsze po raz kolejny ujawnia się dobrodziejstwo płynące z możliwości bycia w dwóch miejscach naraz oraz ukazania jak największej ilości śmiałych figur i przechyłów Weselników, które za każdym razem, gdy Państwo Młodzi sięgną po swój ślubny album, będą przywoływać pozytywne wspomnienia. Tym bardziej przy "oczepinach", kiedy na parkiecie zbierają się panny i kawalerowie, zaciekle walcząc o rychłe stanięcie na ślubnym kobiercu - "podwójny refleks" zespołowej pracy profesjonalistów sprawia, że stworzenie pełnej relacji tego widowiskowego zwyczaju staje się łatwiejsze :-)


PLENER ŚLUBNY

Przedstawione wcześniej przykłady są przede wszystkim rezultatem reportażowego stylu fotografii, zaś podczas sesji ślubnej pojawia się możliwość "kreowania" akcji. Bez względu na wybrany klimat danego pleneru ślubnego (szalony, romantyczny, miejski, na łonie natury...) i tutaj zespół fotografów dysponuje szerszym wachlarzem środków do stworzenia jeszcze lepszych zdjęć.

Przede wszystkim dwóch fotografów oznacza zazwyczaj dwa odmienne poczucia estetyki - trudno sobie wyobrazić jak różne ujęcia można stworzyć dokładnie w tym samym miejscu i czasie! Oglądając zdjęcia bardzo rzadko zastanawiamy się jak one powstały... tworzenie "ludzkiej wieży" i fotografowanie równocześnie z poziomu oczu oraz z dużo, dużo wyższa dla odkrycia oryginalnych kadrów zdecydowanie zwiększa różnorodność finalnych ujęć.

Co więcej, plenerom wykonywanym w dniu ślubu często towarzyszy pośpiech - pojawiają się wówczas pytania, "czy uwiniemy się w godzinę?" - biorąc pod uwagę dwa, a nawet trzy aparaty będące w ciągłym ruchu, dzięki czemu udaje się zaoszczędzić także czas poświęcany np. na zmianę obiektywów - z przyjemnością można odpowiedzieć twierdząco na to pytanie i stworzyć piękną pamiątkę ślubnej sesji.

Wybór fotografa na swój ślub nie należy do najłatwiejszych, warto jednak zastanowić się, czy ma to być jedna osoba, czy duet - powyższe przykłady miały na celu ukazanie korzyści płynących z pracy dwóch fotografów. Tymczasem wszystkim Parom Młodym życzymy, aby emocje i uczucia Dnia ślubu towarzyszyły przez całe życie, a zdjęcia ślubne przywoływały piękne wspomnienia z każdą przewracaną kartą ślubnego albumu...


Autor: Anna i Jacek Bieniek


MAGIA OBRAZU


Facebook

 

tel. 662019661/ 608712019

  

 
 • Kamila

  Zdjęcie z dziadkiem wzruszające :)

 • Jac

  świetne zdjęcia :)

 • Ona88

  Zdjęcia są fantastyczne!
 
Wystaw opinię